Nalewka „Wiśnia Kaffir”.

Nalewka Wiśnia Kaffir.

Składniki:

  • 0,5 l brandy 36%
  • 1 l wódki 40%
  • 1,5 kg owoców wiśni
  • 200 g cukru
  • 20 szt. liści limonki Kaffir

Przepis:

  1. Owoce wyśni myjemy i oddzielamy od ogonków. Nie drylujemy. Wrzucamy do słoika. Zasypujemy cukrem. Odstawiamy na dwie doby, do ciepłego pomieszczenia, tak żeby owoce puściły sok. Należy kilka razy dziennie potrząsać miksturę.
  2. Następnie do słoika, dorzucamy liście limonki i wlewamy alkohole. Odstawiamy na dwa miesiące w ciemne chłodne miejsce.
  3. Po upływie dwóch miesięcy, odcedzamy owoce i pozostałe męty przez gęste sito. Możemy użyć gazy/pieluchy tetrowej/filtra do kawy. U mnie najlepiej sprawdza się damska skarpeta lycra, oczywiście nie używana. Rozlewamy do butelek. Odstawiamy na sześć miesięcy.
  4. Po upływie sześciu miesięcy cieszymy się naszą nalewką.

Nalewka Wiśnia Kaffir.

Walory:

Owoce wiśni zawierają cukry proste i pektyny, mangan i więcej kwasów owocowych, ale mniej jodu, wapnia i żelaza niż czereśnie. Również są od czereśni mniej kaloryczne: w 100 g czereśni jest 61 kcal, a w 100 g wiśni – 47 kcal. Wiśnie działają przeciwzapalnie, m.in. zapobiegają zapaleniu tętnic, czyli chronią przed chorobami układ krążenia, a tym samym – serce. Głośno jest też o antynowotworowych właściwościach wiśni. Znajdujące się w nich substancje hamują rozrost komórek rakowych.

Ciekawostką natomiast są wyjątkowe zalety jakie odkryto także w liściach, ogonkach i korze wiśniowych i czereśniowych drzew. Napar z suszonych kwiatów wiśni jest od dawna ceniony w medycynie ludowej. Stosuje się go jako środek napotny w zapaleniu płuc oraz wspomagająco przy leczeniu zapalenia spojówek.

Właściwości zdrowotne papedy, liści Kaffiru.
Sok tych cytrusów wykorzystywany jest do produkcji tajskich maści, szamponów i toników. Szampon z dodatkiem papedy ma właściwości oczyszczające i odżywcze. Limonka Kaffir jest stosowana od lat jako naturalny wybielacz, przydatny do usuwania plam.

Olejki eteryczne zawarte w limonce Kaffir są składnikiem maści, skórkę dodaje się do leków tonizujących poprawiającymi jakość krwi. Podobnie jak trawa cytrynowa i galangal, skórka owoców papedy poprawia pracę układu pokarmowego. Według przekazów medycyny ludowej, sok z limonki Kaffir wpływa korzystnie na zdrowie dziąseł i jest zalecany do szczotkowania zębów i dziąseł.

Facebook Comments

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *