Nalewka „Burlat Hibiskus”.

Składniki:

  • 0,7 l brandy 37%
  • 0,5 l spirytus 95%
  • 0,3 l woda źródlana
  • 2 kg czereśnia odmiana Burlat
  • 0,25 kg cukier trzcinowy
  • 0,01 kg suszony hibiskus

Przepis:

  1. Owoce czereśni myjemy i wrzucamy do słoika. Zasypujemy cukrem. Odstawiamy na dwie doby, do ciepłego pomieszczenia, tak żeby owoce puściły sok. Należy kilka razy dziennie potrząsać słoikiem.
  2. Następnie, gdy owoce puszczą sok, całość zalewamy alkoholem, dodajemy hibiskus i dolewamy wodę. Pozostawiamy w słoju na okres dwóch miesięcy.
  3. Po upływie dwóch miesięcy, odcedzamy owoce i pozostałe męty przez gęste sito. Możemy użyć gazy/pieluchy tetrowej/filtra do kawy. U mnie najlepiej sprawdza się damska skarpeta lycra, oczywiście nie używana. Rozlewamy do butelek. Odstawiamy na sześć miesięcy.
  4. Po upływie sześciu miesięcy cieszymy się naszą nalewką.

Walory:

Czereśnie – choć czereśnie w 80 procentach składają się z wody, to pozostałe 20 procent wypełniają witaminy i składniki mineralne. Tylko 100 g zawiera aż 222 mg potasu, który usuwa z organizmu nadmiar soli i dlatego dobroczynnie wpływa na serce, nerki oraz stawy. Są również w czereśniach witaminy z grupy B, a przede wszystkim witamina B5, wspomagająca leczenie artretyzmu. Spora ilość kwasów owocowych wraz z witaminami A i C działa na organizm oczyszczająco i odtruwająco, a jednocześnie poprawia stan i wygląd skóry. Dzięki obecności bioflawonoidów czereśnie, zwłaszcza czerwone, są zaliczane do świetnych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki. Porcja czereśni dostarcza nam też wapnia, żelaza i dużej dawki jodu (330 mg w 100 g), którego te smaczne owoce mają więcej niż dorsz i wiele innych ryb morskich! Jod wzmaga produkcję hormonów tarczycy, m.in. regulujących przemianę materii.

Hibiskus – to właśnie przede wszystkim ekstrakt z kwiatów wykorzystuje się w leczeniu różnych dolegliwości, bo mają one najwięcej prozdrowotnych składników. Hibiskus zawiera m.in.: witaminę C, kwasy organiczne, ale również flawonoidy, wykazujące działanie przeciwzapalne, polifenole, uważane za silne przeciwutleniacze, antocyjany, zapobiegające np. schorzeniom wątroby, czy polisacharydy, odpowiedzialne za wzmacnianie układu odpornościowego. Hibiskus wykorzystywany był od dawna w medycynie ludowej, przede wszystkim w oczyszczaniu organizmu z toksyn, bo pobudza przemianę materii, wykazujące delikatne działanie przeczyszczające i moczopędne, zapobiegając zastojom wody w organizmie. Napar z rośliny pity systematycznie obniża ciśnienie krwi, wpływa na prawidłowy poziom cholesterolu, działa przeciwmiażdżycowo, reguluje pracę wątroby. Dzięki dużej zawartości witaminy C i innych składników wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego sprawdza się w przypadku przeziębień, infekcji, również tych przebiegających z gorączką. Jednocześnie usprawnia działanie układu immunologicznego, warto więc pić ją zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Facebook Comments

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *