Składniki:
- 1 kg rabarbaru
- 0,5 l spirytusu 95%
- szklanka wody źródlanej
- 0,5 kg cukru trzcinowego nieratyfikowanego
- kora cynamonowa
- 1/2 laski wanilii
Przepis:
- Rabarbar myjemy, następnie kroimy w ok. 2 cm kawałki.
- W słoiku układamy ok. 5 cm warstwę rabarbaru i przesypujemy cukrem. Czynność powtarzamy, aż do wykorzystania wszystkich kawałków.
- Słoik zakręcamy i odstawiamy na ok. dwie doby. Czekamy, aż rabarbar puści sok. Dobrze jest od czasu do czasu potrząsnąć słoikiem, tak by cukier się rozpuścił w powstającym soku.
- Następnie wlewamy spirytus, szklankę wody źródlanej. Dorzucamy korę cynamonową i wanilie. Zakręcamy słoik i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce na ok. 1 miesięcy.
- Po wyznaczonym okresie, odcedzamy powstało nalewkę za pomocą np. damskie pończochy, filtra do kawy lub sita i rozlewamy do butelek. Pozostawiamy w ciemnym i chłodnym miejscu na okres 5 miesięcy.
- Kiedy minie wyznaczony okres delektujemy się własną nalewką.
Walory:
Rabarbar jest źródłem witamin A, C, E, a także kwasu foliowego, potasu i błonnika. W rabarbarze znajduje się dużo szkodliwego kwasu szczawiowego, dlatego nie powinny go jadać osoby chore na nerki i reumatyzm. Z kolei lecznicza odmiana rabarbaru – rzewień lekarski – ma właściwości antyrakowe, antyoksydacyjne i przeczyszczające.
Rabarbar dostarcza dużo potasu, sód, magnez, żelazo, fosfor, witaminę C, beta-karoten. Jest niskokaloryczny – ma zaledwie 20 kcal w 100 g – i błonnik, dlatego jest polecany osobom dbającym o linię. Ponadto posiada właściwości oczyszczające, a nawet przeczyszczające. Przy zakupie kierujmy się sprężystością, jędrnością i pięknym różowym kolorem, im bardziej różowy kolor tym bardziej słodki.
Jeśli chodzi o właściwości lecznicze to polecany jest w kuracji takich schorzeń, jak: otyłość, brak łaknienia, żółtaczka, problemy z ruchem perystaltycznym jelit. Posiada też właściwości dezynfekujące przewód pokarmowy.
Facebook Comments