Nalewka „Jeżynówka”.

Składniki:

  • 1,5 kg owoców jeżyny
  • 0,5 kg cukru
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wody źródlanej
  • 20 liści mięty
  • 3 stronki kardamonu
  • 1 owoc anyżu (gwiazdka)

Przepis:

  1. Owoce jeżyny myjemy i wrzucamy do słoika. Zasypujemy cukrem, tak aby mniej wiece całość owoców była zasypana. Odstawiamy na dwie doby, do ciepłego pomieszczenia, tak żeby owoce puściły sok. Należy kilka razy dziennie potrząsać miksturę.
  2. Następnie do słoika, dorzucamy liście mięty, kardamon, kwiat anyżu, wlewamy wodę i spirytus. Odstawiamy na cztery tygodnie w ciemne chłodne miejsce. Należy raz dziennie potrząsać miksturę.
  3. Po upływie czterech tygodni, odcedzamy owoce i pozostałe męty przez gęste sito. Możemy użyć gazy/pieluchy tetrowej/filtra do kawy. U mnie najlepiej sprawdza się damska skarpeta lycra, oczywiście nie używana. Rozlewamy do butelek. Odstawiamy na pięć miesięcy.
  4. Po upływie pięciu miesięcy cieszymy się naszą nalewką.

Walory:

Jeżyny zawierają między innymi cukry, kwasy organiczne, prowitaminę A, witaminy z grupy B, B9, witaminę C, pektyny, garbniki, flawonoidy, kwas cytrynowy, barwniki antocyjanowe, związki mineralne potasu, wapnia i magnezu. Dzięki pestkom mają sporo błonnika i podobnie jak maliny, są dobrym źródłem miedzi i żelaza. Jeżyny ze wszystkich owoców zawierają najwięcej witaminy E, zwanej witaminą młodości.

Antocyjany i garbniki, posiadają działanie bakteriobójcze i własności antybiotyczne, dlatego sok z jeżyny zalecany jest więc przede wszystkim w przeziębieniach oraz stanach gorączkowych. Sok z jeżyn działa również napotnie i wykrztuśnie.

Owoce pozytywnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego. Owoce jeżyn poleca się w leczeniu anemii, w celu regulacji pracy przewodu pokarmowego, w okresie rekonwalescencji po ciężkich chorobach. Warto sięgnąć po niego także w celu zwalczenia biegunki lub mdłości, złagodzenia bólu występującego przy zapaleniu jelita oraz w potrzebie obniżenia poziomu kwasów żołądkowych. Sok z jeżyn pomoże także w pokonaniu zgagi. Łagodnie regulują przemianę materii i ułatwiają usuwanie z moczem toksycznych metabolitów. Można ją stosować w zaburzeniach przemiany materii, złym trawieniu, w schorzeniach nerek i pęcherza moczowego.

Jeżyny są bogate w antocyjany, czerwone, niebieskie i fioletowe barwniki roślinne. Zmniejszają one kruchość naczyń krwionośnych, poprawiając ukrwienie oczu i polepszając jakość widzenia.Jeżyny ze względu na właściwości uspokajające, wskazane są też w zaburzeniach nerwowych.

 

Facebook Comments

Category: Nalewki, Przepisy  Tags: , ,
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *