Składniki:
- 1 kg suszonej aronii
- 1 l wódki 40%
- 50 dkg cukru
- 2 kwiaty suszonego anyżu
- 4 goździki
- 200-300 ml wody źródlanej
Przepis:
- Owoce aronii mrozimy w zamrażarce ok. 5 dni.
- Po tym czasie owoce wsypujemy do garnka i zalewamy wodą źródlaną.
- Garnek stawiamy na kuchence, dosypujemy cukier i doprowadzamy delikatnie do wrzenia.
- Następnie zmniejszamy moc kuchenki, tak aby mikstura delikatnie się gotowała, dodajemy anyż i goździki. Zostawiamy na ok. 45 min.
- Po tym czasie, odstawiamy garnek z miksturą na 24 h.
- Gdy upłyną 24 h przelewamy wszystko do słoja, dodajemy alkohol i pozostawiamy wszystko na 1 miesiąc.
- Następnie odcedzamy nalewkę, przez sito/gazę/filtr/pończochę i przelewamy do butelek.
- Odczekujemy okres od 5 do 6 miesięcy i delektujemy się naszą nalewką „Aronia AGA”, czyli Aronia-Goździk-Anyż :-).
Walory:
Właściwości zdrowotne aronii są nie do przecenienia – to antidotum na choroby cywilizacyjne: nadciśnienie, miażdżycę, nowotwory i schorzenia oczu.
Aronia zawiera dużo witaminy P. Witamina P to nic innego jak bioflawonoidy czyli substancje fitochemiczne występujące w roślinach. Są to barwniki, które nadają kolor zwłaszcza owocom. Pełnią jednak dodatkowo funkcje ochronne – bronią rośliny przed bakteriami, wirusami i grzybami, a także przed szkodliwym działaniem słońca i inwazją insektów. Kiedy zjadamy bioflawonoidy z owocami i warzywami biorą się do roboty także w naszym organizmie. Działają jak witaminy i są cennymi przeciwutleniaczami. W aronii są z tej rodziny następujące składniki: flawonoidy – rutyna i kwercetyna, katechiny, antocyjany i leukocyjany. Drużyna bardzo aktywna i skuteczna nie tylko w zwalczaniu wolnych rodników.
Oprócz bioflawonoidów aronia zawiera jeszcze witaminy: C, PP, B2, B9 (czyli kwas foliowy) oraz E. Bioflawonoidy poprawiają wchłanianie i działanie witaminy C, która z kolei wpływa korzystnie na działanie innego przeciwutleniacza – witaminy E. Brygada przeciwutleniaczy wspomaga siły obronne organizmu w ochronie komórek przed wolnymi rodnikami, które mogą powodować zmiany degeneracyjne oraz przyczyniać się do powstawania i rozwoju komórek rakowych. W aronii są także cenne makro- i mikroelementy: wapń, żelazo, miedź, molibden, mangan jod i bor potrzebne do tego, by prawidłowo przebiegały rozmaite procesy w organizmie.
Bioflawonoidy z aronii – przede wszystkim rutyna i antocyjany – działają bardzo korzystnie na naczynia krwionośne. Wzmacniają je, uelastyczniają, uszczelniają ich ściany i regulują przepuszczalność. Bioflawonoidy z aronii przyczyniają się do obniżenia ciśnienia. Poprawiają też pracę najdrobniejszych naczynek krwionośnych, np. tych w oku i wokół mieszków włosowych. Opóźniają więc postępowanie chorób oczu: jaskry, zaćmy oraz degeneracji plamki żółtej na siatkówce (AMD). Antocyjany regenerują rodopsynę, barwnik na siatkówce wpływający na jakość widzenia. Antocyjany ograniczają także utlenianie lipidów, obniżają poziom złego cholesterolu LDL, podwyższają natomiast dobry cholesterol HDL.
Anyż był uprawiany w starożytnym Egipcie około 4000 lat temu. Medyczne teksty podają, że nasiona anyżu były używane jako środek moczopędny, do leczenia problemów z trawieniem, oraz do łagodzenia bólów zęba.
Zioło anyżu to sposób na pozbycie się tłustej skóry, jest stosowane w celu poprawienia pamięci, łagodzi męczące kaszle, pomaga w produkcji mleka u matek karmiących, działa jako naturalny związek zobojętniający kwasy w niestrawności czy w czasie zgagi.
Anyż ciekawostki:
- Owoce anyżu działają wykrztuśnie i wiatropędnie. Szczególnie poleca się go przy zaparciach, bólach brzucha, wzdęciach u niemowląt oraz małych dzieci.
- Pobudza apetyt, reguluje trawienie.
- U matek karmiących pobudza wydzielanie mleka, które również dla osesków ma właściwości wiatropędne i rozkurczowe.
- Anyż ma działanie łagodzące nieżyty dróg oddechowych. Działa łagodnie wykrztuśnie, pobudza też czynność wydzielniczą błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Polecany jest przy kaszlu suchym ze skąpą wydzieliną, w zapaleniu oskrzeli, gardła, krtani, w chrypkach i przejściowej utracie głosu.
- Zewnętrznie, w formie bardzo rozcieńczonych spirytusowych roztworów, służy do nacierania rąk i twarzy w celu odpędzenia owadów, np. komarów. Zabija też wszy, pchły i kleszcze.
- Dojrzałe i wysuszone owoce powinny być zbierane pomiędzy lipcem a sierpniem.
Facebook Comments