Składniki:
- 0,5 l samogonu 80%
- 0,5 l wódki 40%
- 0,3 l wody źródlanej
- 1 kg owoców wiśni
- 0,5 kg cukru
- 4 szt. suszonych goździków
- 10 liści mięty
Przepis:
- Owoce wyśni myjemy i oddzielamy od ogonków. Nie drylujemy. Wrzucamy do słoika. Zasypujemy cukrem, tak aby mniej wiece całość owoców była zasypana. Odstawiamy na dwie doby, do ciepłego pomieszczenia, tak żeby puściły sok. Należy kilka razy dziennie potrząsać miksturę.
- Następnie do słoika, dorzucamy liście mięty, goździki, wlewamy wodę i alkohol. Odstawiamy na cztery tygodnie w ciemne chłodne miejsce. Należy raz dziennie potrząsać miksturę.
- Po upływie czterech tygodni, odcedzamy owoce i pozostałe męty przez gęste sito. Możemy użyć gazy/pieluchy tetrowej/filtra do kawy. U mnie najlepiej sprawdza się damska skarpeta lycra, oczywiście nie używana. Rozlewamy do butelek. Odstawiamy na pięć miesięcy.
- Po upływie pięciu miesięcy cieszymy się naszą nalewką.
Walory:
Owoce wiśni zawierają cukry proste i pektyny, mangan i więcej kwasów owocowych, ale mniej jodu, wapnia i żelaza niż czereśnie. Również są od czereśni mniej kaloryczne: w 100 g czereśni jest 61 kcal, a w 100 g wiśni – 47 kcal. Wiśnie działają przeciwzapalnie, m.in. zapobiegają zapaleniu tętnic, czyli chronią przed chorobami układ krążenia, a tym samym – serce. Głośno jest też o antynowotworowych właściwościach wiśni. Znajdujące się w nich substancje hamują rozrost komórek rakowych.
Ciekawostką natomiast są wyjątkowe zalety jakie odkryto także w liściach, ogonkach i korze wiśniowych i czereśniowych drzew. Napar z suszonych kwiatów wiśni jest od dawna ceniony w medycynie ludowej. Stosuje się go jako środek napotny w zapaleniu płuc oraz wspomagająco przy leczeniu zapalenia spojówek.
Facebook Comments